вівторок, 10 квітня 2012 р.

Ліна Костенко та Іван Дзюба: "Є поети для епох"

У понеділок, 9 квітня, у Мистецькому Арсеналі пройшла тематична презентація книжки Івана Дзюби "Є поети для епох". Завдяки одногрупниці я дістала запрошення і... Лет'c гоу!


Прийшли ми набагато швидше, ніж треба було, отож залишилось трохи часу для ознайомлення з книжками і для міні-фотосесії в Арсеналі.

Жива музика (прекрааааснааааа!)
Пані Ліна запізнилася на 40 хвилин. Модератор зустрічі Святослав Цеголко пожартував (чи ні?), що це через пробки, створені самі знаємо ким :) Як виразився пізніше, "Не було епох для поетів, але були поети для епох". Нетяжко здогадатись, що ці слова стосуються, серед інших, Ліни Костенко. Не згадаю конкретно, але хтось сказав, що зібрання цього вечора - це зібрання "шістдесятників" у ХХІ столітті. Інтерв'ю вона давати не любить, але її дочка Оксана Пахльовська настільки "розвела" її, що з цього вийшла книжка. Перша частина - аналіз творчості Ліни її побратимом-шістдесятником Іваном Дзюбою. Друга частина - саме інтерв'ю, діалог письменників за посередництвом Оксани. За словами Івана Дзюби, ця книга - основа майбутнього автобіографічного роману Ліни. Ще цитати із промови Дзюби: "Зірка Ліни Костенко відрізняється постійною спокійністю і надійністю... Поезія - рефлектор світового буття".

Пані Ліна зізналася, що не хотіла йти на презентацію, адже ця книжка саме про неї, що спричиняє їй психологічний дискомфорт. Але вона таки прийшла заради своїх читачів, заради "стін Мистецького Арсеналу"... І виступ її був дійсно цікавий. За її словами, зараз настали глухонімі часи. "У майбутнього слух абсолютний", але з огляду на теперішню ситуацію, вона побоюється за майбутнє. Проте зазначила, що й у минулого слух теж абсолютний, а також те, що "Україна - зона етичної небезпеки".
Щодо мистецької сучасності, пані Ліна не готова до скандалів, до комерціалізації, а лише до спокійного спілкування з читачами (наприкінці зустрічі вона зачитала декілька поем, у яких гостро критикує сучасних письменників, які пересипають матюками, мов горохом).  Крім того, вона зазначила, що "Записки українського самашедшого" - не роман, як всі пишуть, а власне записки, що й підтримав Іван Дзюба. "Іван Дзюба - дивовижний чоловік. Він тааак відчуває слово..."
 Іван Дзюба
Ліна Костенко з дочкою Оксаною
Але Ліна Костенко й приємно зворушити вміє. Вона згадала про флеш-моб на Потьомкінських сходах у Одесі, де молодь організувала читання її поезій, а також про те, що у Макіївці існує хор "Українське бельканто", який виконує дуже багато пісень на її вірші (чи не 50?).
Дехто каже, що минулі покоління "донесли високовольтну лінію духу, але нема кому її передати". "Неправда!" - вигукне Ліна Костенко, адже в нас є молодь. Дорога до щастя і незалежності тяжка, треба її розчистити, але український народ з цим ділом справиться.
Автографи Івана Дзюби та Ліни Костенко :)
І ще декілька слів про гостей презентації. А їх набір просто шикарний : окрім згаданих, були присутні Ігор Лосєв ( Vivat Могилянка!), Марія Матіос, Віталій Кличко, Андрій Шевченко, Ольга Богомолець (співала),Володимир Панченко та інші.

Сьогоднішня стаття - це спроба себе у журналістиці. Трошки патетична спроба, але я й не претендую на першість. Якщо чесно, я подавала документи на журналістику (заочно), але в останній момент розкапризувалася і не пішла. Та й не треба, філологи теж можуть стати журналістами. Прошу всіх, хто це прочитає, залишити хоч невеличкий відгук (будь-яка критика статті та й самого блогу приймається), щоб я знала, у якому напрямку рухатись. Щодо якості фото, розумію, треба роздобути нормальний фотоапарат або хоча б сідати ближче :)

4 коментарі:

 1. ...мені сподобалось..просто і сучасно,молодець!

  ВідповістиВидалити
 2. цікаво та інформативно, мені дуже сподобалось!

  ВідповістиВидалити
 3. о це справа!
  Ліна Василівна!!!!!!
  Обожнюю її!

  ВідповістиВидалити